Ahşap Kutulu Plaket
Elit Plaket
Gümüş Tabak Plaket
Gümüş Tabak Plaket
Porselen Tabak Plaket
Porselen Tabak Plaket
Cam Tabak Plaket
Cam Tabak Plaket
Yıldızlı Plaket
Yıldızlı Plaket
Çinili Plaket
Tasarım Plaket
Tasarım Plaket
Ahşap Plaket
Ahşap Plaket
konomik Plaket
Ekonomik Plaket

Plaket
Plaket kelimesi Türkçeye Fransızcadan geçmiş bir kelimedir. Genelde metal, cam ve ahşap malzemelerden üretilen küçük kabartmalı levhalardır. Günümüzde plaketler yarışmalarda, çeşitli başarılarda, organizasyonlarda ve mesleki terfi ve başarılarda kişi ya da kurumlara takdim edilir. Plaketler başarıların ödüllendirilmesinin yanı sıra estetik görüntüleri ve sergilenebilir oluşlarıyla da son derece önemli bir hediye çeşidi olabiliyor. Üstelik plaketler, kişiler ve kurumlar arasındaki bağı güçlendiren sosyal bir işleve de sahiptir. Peki plaketin önemi ve türleri nelerdir? Hangi malzemelerden üretilir?

Plaketler Neden Önemlidir?
Plaketler maddi değerinden çok manevi değeriyle ön plana çıkar. Başarının takdir edilmesi, karşılıklı samimiyet ve nezaket duygusunu güçlendirmek için plaketler son derece mantıklı eşyalardır. Üstelik sergilenebilir olması ve uzun yıllar hatırlanabilmesi açısından da tercih edilebilir. Ayrıca plaketler kişilerde güven duygusunu tazeleyeceğinden ekstra motivasyon kaynağı da olabilirler. Kurumlar özellikle terfi ve elde edilen başarılarda çalışanlarını plaketlerle ödüllendirerek onları daha da motive etmek isterler.

Plaket Çeşitleri Nelerdir?
Plaket çeşitleri üretildiği malzemenin cinsine, tasarımına ve kullanım alanına göre değişir. Üretildiği malzemelere göre cam, metal, gümüş, altın, ahşap, porselen, kristal ve pirinç plaketler şeklinde sıralanabilir. Kullanılan malzemenin değeri arttıkça plaketin fiyatları da değişkenlik gösterir. Ayrıca plaketlerde kullanılan özel tasarımlar da plaketin değerini belirler. Tasarım açısından bakacak olursak plaketler tabak plaket, dikdörtgen plaket, yıldızlı plaket ve özel tasarım plaket olarak çeşitli alt sınıflara ayrılabilir. Tabak plaketler genelde gümüş ya da porselen olur. Dikdörtgen plaketler ise genelde ahşap, metal ya da cam malzemelerden üretilir.

Plaketlerin üzerinde kurumların logosu, plaket alan kişinin adı-soyadı ve plaketin neden verildiğinin açıklandığı kısa bir metin yazar. Ayrıca plaketlerde plaketin verildiği tarih te açıkça belirtilir. Plaketler rahatça sergilenebilmesi için genelde dikdörtgen bir zemin üzerine oturtulmuş koruyucu kılıfla birlikte verilir.

Plaket Üretiminde Hangi Malzemeler Kullanılır?
Plaket üretiminde kullanılan malzemelerin kaliteli olması ve özel tasarım olması son derece önemlidir. Plaket takdim edeceğiniz kişiye verdiğiniz değeri göstermek adına kendinize ve kurumunuza yakışır bir plaket seçmek için sizler de Alp Plaket Reklam’ı tercih edebilirsiniz. 1975’ten beri tüm resmi törenlerde ihtiyaç duyduğunuz plaketleri özel tasarımlarla birleştiren Alp Plaket Reklam’da porselen plaketlerden ahşap plaketlere farklı malzemelerden üretilmiş plaketleri bulabilirsiniz.